Pospíšil: Občané musí mít možnost obrany

26. 7. 2016

Vposlední době jsme bohužel stále častěji svědky teroristických útoků na evropské civilisty. Před dvěma týdny na promenádě v Nice, poté v německém vlaku, v mnichovském nákupním centru, atd. 

Nelze také samozřejmě zapomenout na předchozí hrozivé ataky islámských teroristů v Paříži a Bruselu. Evropská společnost je v ohrožení a musí nyní řešit, jak na tyto bezprecedentní útoky proti svým členům reagovat. 

Je zřejmé, že jednotlivé státy budou muset na boj s teroristy vynaložit více finančních prostředků. Jednou z oblastí, které si nepochybně zaslouží větší přísun peněz, jsou bezpečnostní služby. Získají-li bezpečnostní služby více peněz na svou činnost, budou moci efektivněji sledovat pohyb potenciálně nebezpečných osob, budou intenzivněji sdílet získané informace se službami ostatních států a tím se zvýší šance všech, že připravovaný teroristický útok bude zavčas odhalen a překažen. 
Na druhou stranu je třeba si přiznat, že i přes sebelepší bezpečnostní systém není a nebude nikdy možné odhalit všechny teroristické útoky a zabránit jim. 

Největší nebezpečí v tomto směru představují tzv. osamělí vlci – atentátníci jednající na vlastní pěst, kteří se z ničeho nic rozhodnou zaútočit. Přesně takový byl začátkem minulého týdne útok mladého Afghánce nožem a sekyrou v německém vlaku. 

Při snahách o nalezení odpovědi, jak na teroristické útoky reagovat, by nám mohl být vzorem Izrael, jehož obyvatelé se v menší či větší míře potýkají s hrozbou terorismu téměř každý den. V důsledku toho nejenže Izrael jako stát vynakládá velké množství peněz na obranné složky (armádu, bezpečnostní služby), ale zároveň jsou také samotní izraelští občané připraveni proti teroru aktivně bojovat. Umožňují jim to nejen všudypřítomné tzv. armádní rezervy (obdoba českých aktivních záloh), do kterých se mohou zapojit, ale také široké právo držet legálně zbraň a mít možnost ji použít na svou obranu. Díky tomu se můžeme často dočíst, že násilného útočníka v Izraeli nezneškodnila policie, ale již před jejím příjezdem samotní občané. 
V tomto světle považuji za zcela nesmyslný návrh směrnice Evropské komise o nabývání a držení zbraní, který by měl omezit legální držitele v Evropě v jejich právu držet zbraň. Proti návrhu směrnice jsem vystoupil a hlasoval minulý týden ve výboru IMCO v Evropském parlamentu a budu proti němu hlasovat i nadále. Původní návrh směrnice, připravený Komisí, by totiž omezoval v držení zbraně až 300 tisíc českých občanů – myslivce, sportovní střelce i ty, kteří zbraň drží na svou obranu. A i když výbor IMCO směrnici výrazně zlepšil, žádný z pozměňovacích návrhů nemůže změnit to, že návrh Komise je ze své podstaty špatný, zasahuje do práv legálních držitelů zbraní a neřeší hlavní problém, kterým je omezení dostupnosti zbraní pro teroristy. Odzbrojování evropské společnosti v situaci zvyšující se hrozby teroristických útoků je nebezpečné a návrh, který k tomuto vede, nemůže nikdy získat mou podporu. 

Jiří Pospíšil, europoslanec

zdroj: Lidové noviny, 26. 7. 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil
Témata:
Armáda a obrana
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO SENÁT

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2018  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Miroslav Kalousek:O čem Andrej Babiš sní, z toho slušní lidé nespí.
Děkujeme