Pavera: Zemědělskou půdu chraňme, ale ne nesmyslně

7. 8. 2015

Zemědělská půda představuje bohatství a strategickou komoditu, kterou nelze jednoduše vyrobit či rozmnožit. Jistě, v současné době umíme vypěstovat více potravin, než spotřebujeme, ale nemusí to tak být navždy. Klimatické změny v různých částech světa najednou mohou přinést pro nás dosud nepoznaný nedostatek jídla. I to je důvod, proč je potřeba zemědělskou půdu chránit a proč jsem před časem souhlasil se zvýšením poplatku za vynětí z půdního fondu.

Ale i zde se skrývá ďábel v detailu. Současné nastavení poplatků vede v určitých případech k nesmyslným dopadům na některé rodiny. Například pokud se rozhodnou postavit domek na pozemku svých rodičů, který už je beztak dávno určen pro výstavbu, může ji to z úspor odebrat i statisíce korun. A to jen proto, že kdysi dávno šlo o zemědělskou půdu. Díky poplatku tak může zaplatit za pozemek dvojnásobnou částku, než za pozemek, který není registrován v půdním fondu. To může mnoha rodinám zabránit si vůbec pořídit  vlastní bydlení.

Podobně jsou na tom také obce, které musí zajistit infrastrukturu a dostupnost služeb pro své obyvatele. Jako dlouholetý starosta o tom vím své. Jedná se třeba o výstavbu chodníků, vozovek či veřejně prospěšných budov, jako např. mateřských škol. Zde poplatek za vynětí z půdního fondu neúměrně zatěžuje rozpočty obcí a krajů a peníze pak chybí jinde.

Proto jsem s dalšími poslanci TOP 09 předložil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která ruší poplatek za vynětí z půdního fondu u veřejně prospěšných staveb a staveb pro bydlení. Neznamená to, že bychom nechtěli zemědělskou půdu dál chránit.

Veřejně prospěšné stavby a domy pro bydlení představují pouze zlomek toho, proč zemědělské půdy ubylo. Hlavní příčinou je výstavba komerčních a průmyslových areálů, skladů či solárních elektráren. Jistě, průmysl a obchod potřebujeme pro rozvoj ekonomiky a zaměstnanost, nicméně často se půda zabírá zbytečně, zatímco jinde chátrají starší a nevyužité areály, které zejí prázdnotou.

Proto má poplatek za vynětí z půdního fondu svůj účel. Nesmí být nepřiměřeně nízký, aby motivoval k efektivnímu využití již existujících areálů. Nesmí však nesmyslně dopadat na rodiny a obce.  

Herbert Pavera, poslanec a expert na zemědělství TOP 09

(publikováno v Mladé frontě DNES 7. 8. 2015 ve zkrácené verzi)

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Herbert Pavera
Témata:
Zemědělství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme