Pavera: Stát kvalitu potravin neřeší, rozhoduje zákazník

18. 9. 2015

V poslední době se média předhánějí ve zprávách o tom, jak se v Česku objevují potraviny podřadné kvality, které by na západ od nás vůbec neobstály. A obchodní řetězce by se je v Německu či Rakousku ani neodvážily nabídnout. Myslíte si, že tento problém vyřeší stát? Podle jeho posledních kroků nikoli. Zůstává to na každém z nás.

Tak například v obchodech nakupujeme masové paštiky a jahodové marmelády či jogurty, jejichž názvy vůbec neodpovídají složení potraviny. Můžeme být překvapeni, že místo masa jsou ve výrobku odřezky a jiné separáty. A jahody, aby člověk v marmeládě nebo jogurtech vůbec pohledal.

Ministerstvo zemědělství by místo zbytečné propagace značky „Česká potravina“ mělo peníze investovat na kontrolu kvality i obsahu potravin. Mezi českými spotřebiteli by také mělo šířit osvětu, jak si vybírat dobrou a kvalitní potravinu, a ne utrácet stamiliony za nesmyslné kampaně. Např. ministr zemědělství účinkuje v televizním klipu, kde napíše sousloví „Regionální potravina“. To spotřebitelům příliš nepomůže.

Musíme si proto pomoci. Buďme obezřetní při nákupu potravin. Vybírejme si dobré a kvalitní české potraviny. Složení je důležité, nenechme výrobce, aby z nás dělali popelnice, které všechno snesou. A obchody, aby je v tom ještě podporovaly. Raději o půl deka méně, ale zato kvalitnější sýr nebo salám.

Přemýšlejme při nákupu, zda výrobce potravin známe. Pokud je to soused z vesnice, který má malou farmu a dlouhodobě dodává kvalitní výrobky, není důvod jej nepodpořit svým nákupem. Soused ví, že pokud by nás ošidil, už si u něj nic nekoupíme, řekneme to dalším sousedům a on zkrachuje. Zde zároveň víme, že podporujeme i místní ekonomiku a místní zaměstnanost.

Nemusíme nutně chodit do supermarketu, když máme hned kousek vedle farmářské trhy, nebo kamenný obchod s lokálními potravinami. Všude to samozřejmě nejde, ale kde ta možnost existuje, není důvod ji nevyužít. Je to pouze na nás, na našem každodenním rozhodnutí, kde budu nakupovat. Právě my a tady přímo volíme, jaké chceme mít v obchodech potraviny.

Herbert Pavera, poslanec TOP 09

zdroj: echo24.cz, 18. 9. 2015

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Herbert Pavera
Témata:
Zemědělství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme