O právech držitelů zbraní je potřeba vést racionální diskuzi

7. 12. 2017

Projev senátora Tomáše Czernina k novele ústavního zákona o zbraních.

Předesílám, že v žádném případě nehodlám rezignovat na deklarovaný cíl – chránit práva občanů - získávat, vlastnit a nosit zbraně dle současného standardu.

V prvé řadě bych chtěl říci, že na základě důkladného zkoumání dané problematiky a konzultací s odborníky, musím konstatovat, že novela Ústavy nebo ústavních zákonů by měl být až poslední krok. Myslíme si, že je po volbách a mělo by dojít k racionální diskusi a hledání správného postupu v této otázce.

Jako první krok bychom měli provést důkladnou analýzu právní situace a vést diskusi o tom, jaké zákony a jak upravit , tak abychom zachovali naše současná práva. Je potřeba vzít v úvahu že kromě novelizované směrnice jsou i dokumenty primárního práva, jako základního zdroje práva EU , tzv. Lisabonská smlouva., kde jsou oblasti , které jsou vyhrazeny do kompetence členských států, a které nelze většinovým hlasováním přenést na celek EU. Mezi tyto oblasti patří také oblast vnější a vnitřní bezpečnosti, oblast veřejného pořádku.

Na základě tohoto rozboru a vypracování novel či nových zákonů následně vyplyne, které body je nutno „zafixovat“ z důvodu vyšší právní jistoty do ústavního pořádku České republiky. Může to být nakonec v současnosti navržený ústavní zákon, ale může to být i jiný ústavní zákon, Ústava samotná či Listina základních práv a svobod.

V současné situaci se obávám, že navrhovaná změna ústavního zákona může být spíše zneužita k odzbrojení našich občanů v ještě větším rozsahu než požaduje směrnice nebo může dojít k ústupu z v současnosti uplatňovaného principu „nárokovosti“ získání zbrojního průkaz do tvrdě povolovacího principu.

Proto navrhuji přerušit projednávání navržené novelizace ústavního zákona (ne tedy zastavit či odmítnout ) a začít seriózně řešit tento problém po odborné stránce, bez politických vlivů. Domnívám se, že zejména s ohledem na ambice Evropské komise, která zamýšlí dále pravidelně hodnotit dopady směrnice a tuto dále zpřísňovat, rozumějme, dále omezovat legální vlastníky zbraní, považuji za nutné začít neprodleně pracovat na takovém systému právních předpisů, aby byla situace legálních vlastníků zbraních a zájemců o ně do budoucna imunní proti těmto snahám Evropské komise.

Shrnu-li svůj názor – neustupuji ze svých zásad a cílů, ale změna ústavního pořádku je až střecha celé stavby. My musíme začít od důkladných základů, jinak hrozí, že nám celá stavba spadne.

Tomáš Czernin, senátor TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Czernin
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme