× Pohněme s tím. Společně!

Chytrá karanténa je něco jako chytrá horákyně

30. 7. 2020

Projekt Chytré karantény změnil garanta. Ministerstvo zdravotnictví, které ho od května zaštiťovalo, si ponechá pouze odbornou stránku. Logistiku, tedy odběrová místa, laboratoře a další, přebírá armáda. Nad tím vším bude bdít nový orgán – Rada pro zdravotní rizika, v čele s premiérem Babišem. Vláda tak částečně vyslyšela hlasy, které upozorňují na to, že systém zatím nefungoval tak, jak by měl.

Jak by ale správně měla chytrá karanténa v praxi fungovat? To stále nikdo neví a bohužel se o tom ani moc veřejně nemluví. Z úst premiéra a minstra zdravotnictví stále slyšíme mantru o chytré karanténě, která ale spíš než cokoli jiného připomíná pohádku Boženy Němcové o Chytré horákyni.  Co přesně má chytrá karanténa přinést? Co přesně jsou parametry, které budeme hodnotit, které se objeví v novinách. 

Vláda by měla vždy jasně říct buď: „Teď se to daří, parametry fungují, chytrá karanténa funguje“ nebo: „Teď se to nedaří, chytrá karanténa nefunguje.“ V posledních dnech slyšíme, například z úst vicepremiéra Hamáčka, že chytrá karanténa nefunguje. Ale proč? Co je tím číslem, které nám říká, že chytrá karanténa nefunguje?

Bohužel, z posledních mediálních vyjádření nabývám dojmu, že ani členové vlády, ani vládní poslanci, kteří jsou členy sněmovního Výboru pro zdravotnictví, netuší, jaké jsou parametry posuzování toho, zda projekt Chytré karantény funguje. Jednohlasně jsme kritizovali například skutečnost, že pacienti se výsledky testování dozvídají pozdě. Pokud měla právě Chytrá karanténa přinést zlepšení, těžce se jí to nepovedlo. Systému se také očividně nedaří, aby zajišťoval fungování trasování tak, jak má. 

Říká se že ten, kdo neměří, ten neřídí. Soudě tohoto rčení se nyní zodpovědné orgány topí v chaosu.  Účelem Chytré karantény bylo mimo jiné přinést čísla a parametry, podle kterých budeme moci vyhodnocovat funkčnost a efektivitu celého projektu. Nic takového nikdy nezaznělo. 

Pro mě chytrá karanténa je druhý díl pohádky o Chytré horákyni. Měli jsme chytrou horákyni, teď máme Chytrou karanténu. Chytrá horákyně nebyla ani oblečená ani svlečená. Chytrá karanténa ani nefunguje ani funguje.

Vlastimil Válek, místopředseda TOP 09

Zdroj: Forum24, 30.7.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Vlastimil Válek
Témata:
Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme