Antonová: Jsme dost silní, abychom se postarali o slabší

29. 7. 2016

V poslední době jako bychom zapomínali na to, že jsme vyspělá, bohatá, inteligentní a soucitná společnost, která je schopná postarat se o ty, kteří potřebují jakoukoli pomoc. A že jsme také společnost sebevědomá, která se dokáže vyrovnat s odlišností. Tato naše pozice nám dává skvělé možnosti rozvíjet i oblasti, které byly zatím trochu opomíjeny.

Jednou z věcí, které je třeba se vší naléhavostí začít řešit, je překlenutí propasti mezi sociální a zdravotní oblastí, která způsobuje velké problémy zejména těžce nemocným lidem a jejich okolí. Týká se to například postavení dlouhodobě pečujících osob, které dosud stojí stranou zájmu a které si rozhodně zaslouží nejen naši úctu, ale také finanční, psychickou, organizační a metodickou podporu.

Všichni se asi shodneme na tom, že lidem je v každém životním období lépe doma než v institucích. O náhradní rodinné péči se v posledních letech velmi intenzivně diskutuje, a zdá se, že se podaří umístit co nejvíce dětí do náhradní rodinné péče.

Ale podobný problém se objevuje i na konci našeho života – navzdory tomu, že většina z nás by chtěla umírat i zemřít doma, dostane tuto příležitost jen velmi malé množství vážně nemocných a starých lidí. I vzhledem k pokrokům medicíny, která prodlužuje délku (ne vždy však kvalitu) života, a k všeobecnému stárnutí společnosti je potřeba nachystat si „plán“ pro budoucnost. Začít můžeme tím, že se budeme bavit o nemocech, umírání a smrti „jako dospělí lidé“, bez tabu a hysterie. Že se naučíme mluvit se svým okolím i s lékaři o tom, do jaké míry chceme spolurozhodovat o léčbě v závěru života či o jejím ukončení. Že rozšíříme služby kvalitních domácích hospiců atd.

Když začneme co nejdříve hledat a prosazovat kroky, díky nimž co nejvíce lidí po co nejdelší čas povede samostatný a nezávislý život – jako je výstavba bezbariérových bytů, tvorba přístupného veřejného prostoru včetně dopravy, dostupnost osobní asistence, ale také širší podpora chudých rodin a sociálního bydlení –, ušetříme si spoustu starostí a výdajů v budoucnosti.

Barbora Antonová, kandidátka do Senátu za TOP 09, SZ a Žít Brno

zdroj: echo24.cz, 28. 7. 2016 

ŠTÍTKY

Volby:
2016 senát - 58 - Brno-město: Barbora Antonová
Osobnosti:
Barbora Antonová
Témata:
Sociální politika, Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme