× Pohněme s tím. Společně!

Projev předsedy Strany Zelených Ondřeje Lišky

22. 10. 2011

Vážený pane předsedo Schwarzenbergu, vážení páni ministři, vážené dámy, vážení pánové,

děkuji vám srdečně za pozvání na váš sněm a je mi ctí, že mohu dnes vás osobně pozdravit jménem Strany zelených. Mám za to, že smyslem pozvání předsedy konkurenční strany nemá jen čistě formální povahu zdravice, nýbrž je i příležitostí zamyslet se, co naše strany spojuje nebo naopak rozděluje. Když před dvěma týdny média komentovala preference SZ a propadající se preference VV, objevil se v médiích jakýsi automatický předpoklad, že by zelení pomohli současné vládní koalici. To vycházelo z faktu, že v minulém volebním období se zelení podíleli na vládnutí. Chci využít této příležitosti, abych sdílel přesvědčení, že by mohla jen obtížně nastat. Strana zelených se v roce 2006 těšila podpoře velké části mladých lidí. V roce 2010 tuto roli převzala TOP 09. Určitě k tomu přispělo i video, které mobilizovalo mladé lidi proti levici. Levou rukou se prý v nadsázce dělají jen špatné věci. Jaké bylo překvapení, když se ukázalo, že ani pravá ruka v tom není nevinně. To ukázkově ukazuje cesta Věcí veřejných, která umetá cestu ...

Jako zelení jsme proto velmi ocenili Váš požadavek na odchod pana Bátory z ministerstva školství. O to větší bylo naše zklamání, když byl povýšen. I dnes je nutno říci, že antisemita zaměstnaný ministrem školství i na částečný úvazek zaměstnaný zůstává antisemitou.

Do odchodu Václava Klause z prezidentského úřadu zbývá více času, než by bylo této zemi ku prospěchu. Velmi bych si přál, aby si vaše strana, kterou volí řada slušných, vzdělaných a evropsky smýšlejících lidí vystupovala proti izolacionistickým tendencím, které Václav Klaus v našem vztahu k Evropě představuje. Jsme přesvědčeni, že jeho názory na evropskou integraci není dána myšlenkovou silou, ... smysl pokračující evropské integrace uvědomují. Nastalo období, kdy bude muset Evropská unie učinit kroky k tomu, aby její myšlenka zůstala zachována. ALépe to více pak očekává veřejnost od politické strany jako je ta vaše, která se od počátku jako proevropská deklarovala. Cesty TOP 09 a Strany zelených se nerozešly na základě výsledků minulých sněmovních voleb, ale rozcházují se i v pohledu na reformy, jejichž motorem TOP 09 bezesporu je. Jakkoli je zeleným velmi sympatická myšlenka nezatěžovat budoucí generace dluhy, podporu vládní reforma nemá. Vládní reforma důchodů není ani spravedlivá, ani udržitelná z našeho pohledu. Nejsme pro to, aby to zaplatila celá společnost ze zvýšeného DPHj. Stejně tak v budoucnu se úspory naší vzdělanosti vymstí. Někteří nás trávili neplánovaně čas léta na Šumvě. V konfliktu o kácení šlo slovy Vašeho předsedy o pseudonáboženskou válku. Na prvním místě však šlo o právní stát. Občané totiž dobře chápou, že nejde ani tak o jednotlivé stromy, ale o princip, kdy stát prostřednictvím národního parku porušuje své vlastní zákony. Nechal vymýtti přírodu tam, kde to bylo zákonem zapovězeno. Každý člověk potřebuje ke kácení stromu na své zahradě povolení, ředitel národního parku nikoli. Myšlenka právního státu a rovného postavení všech před zákonem je právě vaší straně sympatická. Chci ocenit kritický postoj vašeho předsedy vůči nekompetentnímu vedení Národního parku a apeluji na vás, abyste se postarali aby nejen zájmy obcí byly ošetřeny, ale především práva příští generace na přírodu a zdravé životní prostředí. Dovolte mi na závěr krátce. V nemalé části veřejnosti převládá falešné přesvědčení, že konzervativní politika musí být nutně politikou antiekologickou. Pravda, byly a jsou v tom desetiletí utvrzovány politikou ODS. Při úvahách o budoucím uspořádání naší politické scény a o možných programových průnicích sledujeme, jaký bude vývoj TOP 09. Zda tento stereotyp potvrdí, nebo ne. Sledujeme dodržování závazku o zásadách trvale udržitelného rozvoje a zabraňování klimatickým změnám a zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů. TOP 09 zatím nepřipustila zborání severočeských obcí kvůli uhlí, které Česká republika prokazatelně nepotřebuje. Za to děkuji. Jak ukazuje příklad britské Konzervativní strany v případě ekologické poolitiky nemusí být rozpory mezi konzervativní a ekologickou politickou velké. Britští konzervativci pochopili, že ochrana klimatu je mimořádná příležitost pro reformní potenciál. Já bych si velmi přál, aby se tímto příkladem nechala inspirovat vaše konzervativní strana.

Děkuji, přeji vám hodně zdaru, děkuji za vyslechnutí a přeji úspěšné jednání.

Ondřej Liška

V Hradci Králové 22. 10. 2011

Videa z 2. celostátního sněmu TOP 09

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme