× Pojďte do toho s námi.

TOP 09 do vlády jen se snižováním schodku

30. 11. 2009
Předsedou podle očekávání Schwarzenberg * Kalousek je jeho prvním zástupcem

Z TOP 09 je od soboty strana s řádným vedením. Na svém ustavujícím sněmu přišla se vzkazem pro veřejnost a případné koaliční partnery.
Vstoupí jen do takové vlády, která se zaváže radikálně snižovat schodek státního rozpočtu.
Schvalování členů vedení šlo jako po másle. Šéfem byl podle očekávání zvolen senátor a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, pro něhož hlasovalo 163 ze 164 delegátů, což znamená podporu 99,4 procenta. Prvním místopředsedou byl následně s obdobně drtivou většinou zvolen zakladatel TOP 09, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Chybějící hlas byl v obou případech hlas těchto kandidátů.

Ve vedení jsou bývalí lidovci

První místopředseda v závěru sněmu prosadil usnesení, které zavazuje výkonný výbor „podílet se koaliční dohodou pouze na takové vládě, která se v programovém prohlášení zaváže k razantnímu a věrohodnému snižování deficitu veřejných rozpočtů".
„Na žádné jiné vládě my se podílet nesmíme!" zvolal emotivně Kalousek, za což sklidil potlesk. Kalousek také uvedl, že podobné usnesení neprošlo na nedávném kongresu ODS. Schwarzenberg v neděli v ČT poznamenal, že TOP 09 bude chtít snižovat deficit státního rozpočtu o jedno procento ročně.
Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř na dotaz Práva reagoval, že pro jeho stranu je nezadlužená budoucnost základním programovým principem, a tak nepotřebuje žádné dílčí usnesení. „Chápu, že Miroslav Kalousek teď potřebuje silnou politickou proklamaci. Konečně byla to i jeho KDU-ČSL, která ve vládách s ČSSD vedla zemi do hlubokých dluhů," uvedl Tluchoř.
I další členové vedení TOP 09 procházeli bez problémů - delegáti volili přesně tak, jak navrhl přípravný výbor. Zbývajícími místopředsedy jsou bývalý šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek, náměstek ministryně spravedlnosti Marek Ženíšek, senátorka Ludmila Müllerová a starosta Čeladné Pavol Lukša.
Předsednictvo jako nejvyšší orgán doplňuje pět „řadových" členů. V jedenáctičlenném týmu jsou všichni bývalí lidovci s výjimkou Schwarzenberga a Drábka. Ten byl nicméně s KDU-ČSL dlouhodobě spjat. V roce 2006 například neúspěšně vedl kandidátku do Sněmovny v Libereckém kraji.
Mezi pětadvaceti členy širšího vedení - výkonného výboru - je devět žen. Jednou z nich je bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová.

„Nedivil bych se další defenestraci"

Schwarzenberg v projevu uvedl, že se u nás ztratil pojem vlastenectví a národní hrdosti. „V české politice hrají první roli osobní zájmy, potom stranické zájmy. Ale ta odpovědnost a povinnost vůči vlasti a národu vymizela. A samozřejmě to vychází z toho, že jsme se stali strašně namyšlení," prohlásil Schwarzenberg v projevu.
Pustil se do ODS a ČSSD, které podle něj utekly od odpovědnosti, když dosadily úřednickou vládu. „Samy se jakékoli odpovědnosti za nezaměstnanost a hospodářské potíže vyhnuly. Samozřejmě to vede k výsledku, který známe: občané dnes ztrácejí důvěru vůči politikům." Ti si to prý zaslouží.
„Neudivilo by mě, kdyby občané učinili opět defenestraci. Prosím vás, já k tomu vůbec nevyzývám," dodal Schwarzenberg a nepřímo přirovnal dnešní situaci k roku 1968. Cítí prý „hlavně mezi mládeží kvas a nedivil by se, kdyby to po nějaké době u nás vybuchlo tak, jako se to stalo před jednačtyřiceti lety".
Podle Schwarzenberga trpí česká společnost stejnými neduhy, o jakých mluvil už Mahátma Gándhí, když uveřejnil sedm hlavních sociálních hříchů. Těmi jsou politika bez zásad, blahobyt bez práce, rozkoš bez svědomí, vzdělání bez charakteru, obchod bez mravnosti a věda bez lidskosti. Politici podle Schwarzenberga sázejí vlast do hry ve vlastní prospěch. „Češi byli vždycky karbaníci, chodili do hospod, prodělali tam svoje kalhoty, budiž. Ale už to dospělo ke stavu, že se mě zahraniční přátelé ptají, jestli si čeští politici nejsou vědomi, že ztrácejí kredit ve světě, že se zhoršuje pozice naší země ve světě," postěžoval si Schwarzenberg. Jako vzory pro Česko označil Izrael, Švýcarsko a Finsko.

„Ohleduplnost není rovnostářství"

Také Kalousek ve svém projevu tepal společenské neduhy, např. stálé žití na dluh. „Nebezpečné je odmítat vlastní spoluúčast a aktivitu na penzijní i zdravotní péči, protože to nutně povede k nižší dostupnosti a kvalitě," prohlásil. Varoval také před klientelismem a plíživou privatizací veřejné moci.
Kalousek také zdůraznil ohleduplnost: „To neznamená rovnostářství. Rovnostářství je naopak neohleduplné, protože vymáhá relativní blahobyt bez většího přičinění. Lidé si musejí být rovni ve svých právech a důstojnosti, nemohou si být rovni ve své spotřebě. Ti, co vyžadují společnost rovné spotřeby, nutně musí rezignovat na model společnosti rovných šancí."
V předsednictvu, které se má scházet pravidelně každý týden, dále zasednou vysokoškolský učitel a bývalý šéf Lesů ČR Jiří Oliva, ekonomický ředitel Dopravního vzdělávacího institutu při Českých drahách Jiří Špička, poslanec Jan Husák, lékař a jihočeský zastupitel Vladimír Pavelka a tajemník Společnosti přátel žehu Stanislav Motyčka.

***

Zaznělo na sněmu

Karel Schwarzenberg: Je taková krásná skotská pověst. Jeden král před mnoha sty lety slíbil, že se vypraví na křížovou výpravu. Před tím ale v jedné bitvě zemřel. Jeho nejvěrnější přítel viděl jeho tělo, dal ho do zlaté schránky a vypravil se s jeho družinou do svaté země. A tam se střetli s nepřáteli, načež on tu zlatou schránku s tím srdcem vyndal a hodil ji do jejich řad. A zvítězil. Dnes je okamžik, kdy to my musíme udělat. My se musíme dnes odhodlat opravdu vrhnout naše srdce do bitvy.

Miroslav Kalousek: Posluchačovu pozornost získáme pouze tehdy, pokud nebudeme šediví a nudní. Je to stejné jako v milostném vztahu. Chcete-li dotyčnou dámu „sbalit" s mojí vizáží, musíte ji umět rozesmát a pobavit. Jinak na další rande už nepřijde.

Jak se volilo
Předseda
1. kolo Celkem
Karel Schwarzenberg 163 164
První místopředseda
Miroslav Kalousek 166 167
Místopředsedové
Jaromír Drábek 162
Marek Ženíšek 160
Ludmila Müllerová 152
Pavol Lukša 146

Lukáš Bek, Oldřich Danda
Právo, 30. 11. 2009, Rubrika: Zpravodajství, Str: 2

Videa z Ustavujícího celostátního sněmu

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme