Dvě města v jednom koutě

4. 4. 2017

Pod hrozbou vysokých pokut zavazují města Olomouc a Prostějov ke spolupráci několik let staré smlouvy s developery, kteří chtějí v Olomouci stavět Šantovku Tower a v Prostějově obchodní galerii. Dohody dojednávali ve stejném roce 2010 hlavně lidé z ODS. Dnes argumentují tím, že v případě komplikovaných miliardových investic to jinak nešlo. 

OLOMOUC, PROSTĚJOV Společnost SMC Development už roky u centra Olomouce jako doplněk nové obchodní čtvrti Šantovka plánuje vztyčit věžák stejného jména – Šantovka Tower. Poblíž centra Prostějova zase rovněž už řadu let chce moderní obchodní galerii postavit společnost Manthellan. Jde o stejnou skupinu investorů okolo vlivného olomouckého podnikatele Richarda Morávka, který je koneckonců v obou společnostech předsedou představenstva. 
V memorandu z roku 2010 se Olomouc pod hrozbou sankcí zavázala k tomu, že stavbě mrakodrapu nebude nijak bránit. Když pak město začalo připravovat změnu územního plánu, developeři se samozřejmě ozvali. „Město je v případě nesplnění smluvních povinností povinno nahradit veškeré škody, ztráty, náklady, výdaje a další újmy vzniklé v souvislosti s porušením smluvních povinností,“ varovali nedávno advokáti z kanceláře Squire Patton Boggs v právní analýze, kterou vypracovali pro SMC Development. 

„Nevíme, co se odkud vyřítí“ 

Současná olomoucká opozice za to bývalé vedení města v čele s tehdejším primátorem Martinem Novotným z ODS ostře kritizuje. Vyčítá mu hlavně to, že na kontroverzní dopady smlouvy neupozornil. 
Rozladěný je také stávající primátor Olomouce Antonín Staněk z ČSSD. „Nynější situace potvrzuje naše opatrné kroky. Prostě nevíme, co se na nás odkud vyřítí,“ přiznal nedávno Staněk. Samotná investice zatím vázne. 
Prostějov už má zase sedm let kvůli smlouvě s Manthellanem zablokované lukrativní pozemky v centru. „Vypovědět smlouvu s Manthellanem bohužel nejde. Pokusila jsem se o dohodu, vyjednávala jsem to osobně, a nešlo to,“ přiznala na posledním zasedání zastupitelstva primátorka Alena Rašková z ČSSD. 
V článku 2.6 a také v článku 8 s názvem Smluvní pokuty a odškodnění se totiž Prostějov zavázal, že investorovi poskytne maximální součinnost. Do zastupitelstva smlouvu v roce 2010 předkládal místostarosta Pavel Drmola z ODS. Na Hané tehdy právě ODS vládla, v Prostějově s ČSSD a v Olomouci s ČSSD a lidovci. V obou městech měla většinu. 

Nic jsme netajili, hájí se Novotný 

Bývalý primátor Olomouce Martin Novotný označuje za nesmyslné tvrzení, že by radnice cokoliv tajila. „Teď z toho chce někdo udělat příběh, že je to pro město nevýhodné a že jsme pro někoho připravovali půdu. Ale dnes už si nikdo nechce vzpomenout na to, že před deseti lety tam byl areál Mila s ekologickými zátěžemi, které investor vyčistil. My jsme tam chtěli postavit tramvajovou trať. Na ošetření vztahů s investorem a vzájemnou podporu tehdy tlačila hlavně švýcarská vláda, která udělovala na tramvaj dotaci. Chtěla mít jistotu, že oba subjekty spolu někdy v budoucnu nezačnou válčit,“ popsal Novotný. 
Podle něj se tehdy uskutečnila řada složitých jednání. Radnice nakonec připravila veřejnou prezentaci celého projektu, smlouva se podepisovala veřejně přímo na staveništi a text byl okamžitě komukoliv k dispozici. „Nikoho z nás tehdy nenapadlo, že tam vznikne další příběh okolo mrakodrapu. Myslím si však, že reálně městu žádná sankce nehrozí,“ je přesvědčený Novotný. 
Naopak prostějovský opoziční zastupitel z TOP 09 Aleš Matyášek prohlásil, že politické reprezentace Olomouce i Prostějova jednaly v roce 2010 ve shodě s investory, ale v rozporu s veřejným zájmem. „Bohužel jsme svědky naprosto mizivé legislativní ochrany veřejného zájmu proti praktikám skupin, které operují ve veřejné správě, ale zájmy mají zřejmě jiné. V obou případech se jedná o nehorázné vydírání a vytváření atmosféry strachu z astronomických škod, které by neposlušností mohly městům vzniknout,“ tvrdí. 
Bývalý místostarosta Prostějova Pavel Drmola takový výklad odmítá. „S odstupem času je možné říct cokoliv. Dnes je jiná doba, investorů je víc a také pohled na celou lokalitu může být jiný. Ale my jsme hledali způsob, jak centrum využít, a investor nabízel řešení, po kterém v té době byla poptávka. Podmínky se dlouho ladily, hledalo se, co je pro město přijatelné a co ne,“ říká. 

Zatajená prostějovská analýza 

Ani Matyášek nepopírá, že smlouvy s investory byly v zastupitelstvech obou měst schválené a nikdo neměl námitky. „V Prostějově se však podařilo prokázat, že kardinální námitky právníků proti uzavření smlouvy s investorem pro její budoucí rizikovost nebyly zastupitelstvu vůbec předloženy. To jasně ukazuje na snahu uzavřít s investorem smlouvu za každou cenu,“ je přesvědčený s odkazem na nezávislou právní analýzu z roku 2010. Tu město mělo k dispozici, ale zastupitelstvu ji nepředložilo. Přitom odborníci v dokumentu opravdu smlouvu s Manthellanem nedoporučovali uzavřít. 

***

Smlouvy jsou vyvážené, říká investor Morávek 

Byznysmen Richard Morávek, který stojí za oběma projekty, jež v Olomouci a Prostějově vyvolávají vášně, je přesvědčený, že smlouvy s městy jsou vyvážené. 
„Jedná se o vyvážené smlouvy, které dávají oběma stranám práva a samozřejmě i povinnosti,“ říká podnikatel. Na přípravě kontraktů se podle něj podílela renomovaná právní kancelář, jednání se konala za účasti právních zástupců obou stran, vedení měst a příslušných odborů magistrátů. 
„Jako investoři jsme postupovali při přípravách návrhů smluv vždy transparentně a v Prostějově dokonce připravili semináře pro zastupitele, na kterých byl projekt Galerie Prostějov opakovaně prezentován a vysvětlován. Veškeré smlouvy obou projektů, Šantovky i Galerie Prostějov, schvalovala zastupitelstva příslušných měst, a to napříč celým politickým spektrem,“ upozorňuje. 
Zdůrazňuje také, že v Olomouci díky projektu Šantovka vznikla nová tramvajová trať pro tisíce obyvatel, a tvrdí, že ve spolupráci se soukromým investorem za náklady výrazně nižší, než byl původní rozpočet. „Nemluvě o odstranění staré chemické továrny z centra Olomouce. V Prostějově má zase šanci vzniknout ve zchátralé části centra moderní obchodní galerie. Investor svoje smluvní závazky z uzavřených smluv vždy a beze zbytku plnil a nadále plní. Je tedy logické, že stejný postoj očekává i od druhé strany,“ dodal muž, jenž stojí coby šéf představenstev v čele obou developerských akcí. 
Morávek také vyloučil možnost jakýchkoli zákulisních her v době, kdy smlouvy vznikaly. Na přímý dotaz například odmítl, že by on či jeho partneři podpořili některou politickou stranu: „Investoři projektu Šantovka a Galerie Prostějov nikdy neposkytli žádné sponzorské dary politickým stranám nebo jednotlivým politikům.“ 

Zdroj: Mladá fronta DNES - Olomoucký kraj

Štítky
Osobnosti: Aleš Matyášek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme