Politici hovořili o desateru i přesolené polévce

10. 8. 2009 | 10:29
Lanškroun - Šestý pořad letošního kulturního léta svěřil farář Zbigniew Czendlik přednímu komentátorovi MF Dnes Martinu Komárkovi. Ten si na netradiční debatu v rozmarném duchu pozval politiky Mirka Topolánka, Miroslava Kalouska a senátorku Ludmilu Müllerovou.

Již v  úvodu prozradil Miroslav Kalousek, že ho hostitel Zbigniew Czendlik při každém setkání „pumpne“ o nějaký obnos. Tentokrát spojili přítomní na pódiu i před ním svoji účast s příspěvkem pro lanškrounskou Základní školu speciální. Díky tomuto setkání zamířilo na její konto 81 tisíc korun, když původní vybranou částku poslanec Pavel Severa zdvojnásobil a přičetl dýška, která obdržel při své celovečerní brigádě obsluhujícího číšníka.

V počátečním tématu přátelství či rivalství expremiéra a exministra financí, respektive ODS a TOP 09, lidé potleskem ocenili výrok Miroslava Kalouska „my vám voliče neodebíráme, vy nám je sami naháníte“. Mirek Topolánek přiznal, že mu byl Kalousek vždycky sympatický a že by ho chtěl i do nové vlády.

Když přišla řeč na ženy versus muži v politice, podotkl Topolánek, že „hodně chlapů v politice není, ale zato je tam plno beztvarých, amorfních stvoření“.

Pak se probírala otázka, zda mešita v Brně ano, či ne. „Nemám nic proti modlitebnám, ale nemyslím si, že má v Brně stát minaret s věží, z níž bude troubit muezzin,“ řekl Kalousek. „Nevadí mi druhá mešita v Brně, ale byl bych rád, kdyby to bylo vyvážené a křesťané si mohli stavět kostely v muslimských zemích,“ dodal k tomu Czendlik.

Debatě chyběl obvyklý předvolebně konfrontační duch, protože se nehovořilo jen o politice. Při besedě o desateru přikázání expremiér řekl, že pro něj nemusí být víra institucionalizovaná, každý nosí desatero v sobě a musí vědět, zdali páchá dobro nebo zlo. „Někdo si to při zpovědi odříká a má na týden klid, my se s tím musíme prát v sobě,“ dodal.

Zbigniew Czendlik míní, že množství zákazů a příkazů je znakem primitivnější společnosti a za výstižný považuje pokyn svatého Augustina. „Miluj, a pak dělej, co chceš!“ „Existuje v politice spravedlnost, melou v ní boží mlýny?“ zeptal se moderátor Martin Komárek a zatímco podle Kalouska ano, každé uklouznutí se jednou vrátí, Topolánek na boží mlýny v politice nevěří.

Ludmila Müllerová vystihla ošidnost spravedlnosti v politice takto: „Ženské vědí dobře, že když přesolí polévku, hned je to vidět, ale když uděláte v politice podle sebe dobrý skutek, řada lidí ho vidí opačně.“

„Celý svět je zadlužený. Kdo je tak bohatý, že mu půjčí?“ zněla první otázka od veřejnosti. „Každý člověk ví, že před výplatou se musí děti najíst a že si nesmí na to každý měsíc půjčit. Vlády jako by to nevěděly,“ posteskl si exministr financí.

Veselejší byl Kalouskův zážitek z doby českého předsednictví Evropské unie, kdy se chlubil tím, že se setkal na pisoáru s Barackem Obamou. „Ano, během jediného dne jsem si podal ruku s anglickou královnou a vyčural se s americkým prezidentem,“ potvrdil Kalousek.

Povídání zarámované muzikou kapely Těžká doba mělo úspěch. „Většina politiků dokázala být vtipná. I když mám pocit, že pan Topolánek to bral trošku vážněji než ostatní,“ řekla Lada Sitová z Lanškrouna.
Jaroslav Hubený
Mladá fronta DNES, 10. 8. 2009, rubrika: Kraj Pardubický, strana: 01
Galerie
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme